Rahvariiete hooldusjuhend

SEELIKUD, VESTID, KUUED, PÜKSID, KAABUD, TANUD, VÖÖD, SUKAPAELAD: käsitsi ja masinpesu keelatud.

PIHIKSEELIK JA SEELIKU ALLÄÄR EHK TOOT: pihikseeliku valge või punane sitsist ülaosa haruta pesemiseks seeliku küljest lahti, pese puhtaks, kuivata, triigi ja õmble seeliku külge tagasi. Seeliku valge alläär ehk toot haruta pesemiseks seeliku küljest lahti, pese, kuivata, triigi ja õmble käsitsi seeliku külge tagasi.

PÕLLED: valge linane põll tagasta puhtaks pestult ja triigitult, pesta käsitsi või masinaga (kuni 40°) eraldi värviandvatest esemetest. Värvilist ja/või tikanditega põlle ei tohi pesta, sest võib anda värvi.

VALGE LINANE TIKANDITETA PLUUS: tagasta pluus alati puhtaks pestult, pesta käsitsi või masinaga (kuni 40°) eraldi värviandvatest esemetest, triigi, tagasta pluus puhtas läbipaistvas kilekotis. Ära pane pluusi kunagi kuivama radiaatorile või värvitud torudele vältimaks roosteplekkide teket.

VALGE LINANE VÄRVILISTE TIKANDITEGA PLUUS: tagasta pluus alati puhtaks pestult, pesta ainult käsitsi eraldi värviandvatest esemetest, kuna tikandid võivad värvi anda. Pese jaheda veega, loputa külma veega ning loputusvette lisa äädikat, ära pane pluusi kunagi kuivama radiaatorile või värvitud torudele vältimaks roosteplekkide teket, triigi, tagasta pluus puhtas läbipaistvas kilekotis.

TEISTE RAHVASTE ERINEVATEST MATERJALIDEST PLUUSID: tagasta pluus alati puhtaks pestult, pesta ainult käsitsi eraldi värviandvatest esemetest, kuna tikandid võivad värvi anda, pese jaheda veega, loputa külma veega ning loputusvette lisa äädikat, ära pane pluusi kunagi kuivama radiaatorile või värvitud torudele vältimaks roosteplekkide teket, triikimisel ole ettevaatlik – kasuta vastava materjali triikimisrežiimi, tagasta pluus puhtas läbipaistvas kilekotis.

VILLASED VÄRVILISE KOEKIRJAGA SUKAD: tagasta puhtaks pestult, pesta ainult käsitsi ja jaheda veega (muidu villane lõng vanub), loputusvette lisa äädikat, sukad on kootud nõukogudeaegsete lõngadega, mis enamasti annavad värvi, kuivata horisontaalsel pinnal, muidu valgub värv laiali, tagasta puhtad kuivad sukad läbipaistvas kilekotis.

MEESTE SUKAD: tagasta puhtad kuivad sukad läbipaistvas kilekotis.

PASTLAD, KINGAD, SAAPAD: tagasta puhastatult. Kuivata jalatseid toatemperatuuril. Ära kuivata küttekolde vahetus läheduses. Kingad kuivavad kiiremini ja säilitavad oma kuju ning suuruse, kui täidad märja jalatsi kas paberi või spetsiaalse kingaliistuga. Paberit tuleks vahetada paar korda. Kui jalatsid on määrdunud, siis puhasta kohe pärast nende kasutamist. Soovitav on nahast kingi ja pastlaid impregneerida ja hooldada Universal-SMS-vahendiga(aerosool), mida on võimalik kingapoodidest osta. Eriti, kui kasutatakse jalatseid õues. See vahend annab kaitsva kihi jalatsile ja kingad peavad kauem vastu. Kinga naha pehmendamiseks ja värvi elustamiseks kasutada vastava värviga kingakreeme.