Pärimuse Päitsete konkursi võitsid ansambel Rüüt ja tantsurühm Uppsar

12. novembril 2016 Põlva kultuuri- ja huvikeskuses toimunud Pärimuse Päitsete konkursi lõppkontserdil pärjati parima rahvamuusika töötlejana ansambel Rüüt looga „Nädalalugu“. Parima uue rahvatantsutöötluse lõid koreograafid Eneli Rüütli ja Märt Agu, kelle tantsu „Meie Elisabeti tänava valss“ esitas tantsurühm Uppsar Tallinnast. Mõlema kategooria võitjad pälvivad auhinnana 1000 eurot.

Publiku lemmikute hääletusel võidutsesid ansambel Kihnu Poisid muusikalooga „Kihnu ratas“ ja Paide laste tantsurühm Keerutajad tantsuga „Usalda pimesi“, mille koreograafia lõi Andre Laine.

Rahvamuusikatöötluste žürii poolt pälvisid preemiad:
I koht (1000 eurot) - Rüüt „Nädalalugu“.
II koht (500 eurot) – Kihnu Poisid "Kihnu ratas".
III koht (300 eurot) - Kratt "Sarviliste tants".
Eripreemiad (à 225 eurot): Kristi Kool ja Sõbrad „Elisabeti tänava valss“ ning kapell Eloilo „Holsta valss“.

Rahvatantsutöötluste žürii poolt pälvisid preemiad:
I koht (1000 eurot) – koreograafid Eneli Rüütli ja Märt Agu, tants "Meie Elisabeti tänava valss", esitas tantsurühm Uppsar, muusika ansambel Kristi Kool ja Sõbrad „Elisabeti tänava valss“.
II koht (500 eurot) - koreograaf Aveli Asber, tants "Nädalalugu", esitaja Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambli põhirühm, muusika ansambel Rüüt „Nädalalugu“.
III koht (300 eurot) - koreograaf Maido Saar, tants "Ratas", esitaja tantsurühm Kagu Kabujalakõsõ Põlvast, muusika ansambel Kihnu Poisid "Kihnu ratas".
Eripreemia lastepäraseima koreograafia eest (150 eurot) - koreograaf Helen Reimand, tants "Süda tuksub", esitaja lasterühm Rõõmuratas Valtust, muusika ansambel Kratt "Süda tuksub".
Eripreemia ajakohase teema humoorika lahenduse eest (150 eurot) - koreograaf Andre Laine, tants "Kes kellega", esitaja Põlva naisrühm Värten, muusika kapell Eloilo "Holsta valss".
Eripreemia päeva emotsionaalseima esituse eest (150 eurot) – naisrühm Laululind Ülenurmest, koreograaf Indrek Varik, tants „Nädalalugu“, muusika ansambel Rüüt „Nädalalugu“.

Põlvas täismajale toimunud kontserdil hindas tantsuloojate loomingut žürii koosseisus Kalev Järvela, Maie Orav, Helena-Mariana Reimann, Ülle Feršel ja Juha-Matti Aronen. Konkursile esitatud muusikalugusid hindas juba eelnevalt salvestustelt žürii, kuhu lisaks eelnimetatud tantsužürii liikmetele kuulusid muusikavaldkonna esindajatena Jaanus Põlder, Astrid Nõlvak, Kadri Giannakaina Laube, Heino Tartes ning Tarmo Kivisilla.

Pärimuse Päitsed on omanäoline teist korda toimunud loominguline konkurss, kus osalesid koos rahvamuusikast inspiratsiooni saavad muusikud ning traditsioonilist rahvatantsu uute tantsuseadetega rikastavad koreograafid. Ligi aasta aega kestnud konkursi esimeses pooles oodati muusikakollektiividelt rahvamuusikatöötluseid ning 14. aprilliks 2016 esitati 20 muusikapala 12 erinevalt esitajalt. Seejärel kuulutati välja nendele muusikapaladele uute tantsuseadete loomise konkurss tantsuloojate seas ja 3. oktoobriks 2016 loodi ja esitati 29 tantsuseadet 20 autori poolt. Muusikalood ja tantsud kohtusid elavas esituses esimest korda Pärimuse Päitsete lõppkontserdil 12. novembril Põlvas.

Pärimuse Päitsete lõppkontsert

Laupäeval, 12. novembril 2016 kl 18.00 toimub Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses konkursi Pärimuse Päitsed lõppkontsert. Kontserdil esineb üle 400 rahvatantsija ja 10 rahvamuusikaansambli ning elava muusika saatel tuleb esitamisele 29 uut tantsuseadet, mis on valminud konkursi jaoks loodud rahvamuusikaseadete järgi.

Pärimuse Päitsed on juba teist korda toimuv loominguline konkurss, kus osalevad koos rahvamuusikast inspiratsiooni saavad muusikud ning traditsioonilist rahvatantsu uute tantsuseadetega rikastavad koreograafid. Ligi aasta aega kestnud konkursi esimeses pooles oodati muusikalistelt kollektiividelt rahvamuusikatöötlusi ning 14. aprilliks 2016 esitati 21 muusikapala 14 erinevalt esitajalt. Seejärel kuulutati välja nendele muusikapaladele uute tantsuseadete loomise konkurss koreograafide seas ja 3. oktoobriks 2016 lõi ja esitas 20 autorit 29 tantsuseadet.

Oma muusikalist loomingut esitavad kontserdil ansamblid 3xuu ja Häälemure, Duo Laan/Tambet, Eloilo, Kihnu Poisid, Kiiora, Kratt, Kristi Kool & sõbrad, Kristjan Priks, Kulno Malva, Rüüt.

Tantsuseadetega astuvad üles rahvatantsukollektiivid mitmelt poolt üle Eesti: Hiired Tuules, Ilodus, Kagu Kabujalakõsõ, Keerutajad, Kullerid, Känd ja Käbid, Laululind, Metsik Mõtsik, Ru-Le-Me, Rõõmuratas, Savijalakesed, Soveldaja, Sõprus, Tantsutahe, Tarm, Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambel, Torbikud, Tsuua Sulatsõ, Udusõlg, Uppsar, Viliende, Viljandi Gümnaasiumi noored, Värten, Vöör ja Ahter.

Nii žürii poolt parimaks hinnatud muusikatöötlusele kui ka parimale tantsuseadele on ette nähtud preemiaks 1000 euro suurune auhind. Lisaks saavad auhindu ka teised tähelepanu pälvinud konkursitööd.

Pärimuse Päitsete pidulik lõppkontsert ja võitjate selgitamine toimub laupäeval, 12. novembril 2016 kl 18.00 Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses. Sissepääs on kõigile huvilistele prii!

Korraldajad pakuvad publikule võimalust tulla kontserdile eribussidega Tallinnast ja Tartust, mis väljuvad tagasi pärast kontserdi lõppu. Buss Tallinnast väljub kl 14.00 ja edasi-tagasi pilet maksab 16 eurot. Buss Tartust väljub kl 16.30 ja edasi-tagasi pilet maksab 6 eurot. Vajalik eelnev registreerumine bussidele hiljemalt 4. novembriks
selle vormi kaudu.

Esimesed Pärimuse Päitsed toimusid väga edukalt 2013. aastal ja pärjati Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi aasta sündmuse auhinnaga.

Lisainfo:
Aveli Asber, TÜ Rahvakunstiansambli kunstiline juht, kontserdi lavastaja, tel 5210316, aveliasber@gmail.com
Lauri Leht, TÜ Rahvakunstiansambli juhatuse liige, žürii tehniline sekretär, tel. 5035789, laurileht.post@gmail.com

Pärimuse Päitsed Facebookis: www.facebook.com/parimusepaitsed

Konkursi korraldab Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambel Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse ning Eesti Kultuurkapitali toel.

Rahvatantsuseadete konkurss

Head tantsuloojad!

Konkursile „Pärimuse päitsed II“ laekus muusikutelt 20 uut rahvamuusikal baseeruvat lugu, millele ootame nüüd tantsuloojaid seadma uusloomingulisi rahvatantsuseadeid.

Palume konkursil osalemisest huvitatud tantsuloojatel anda endast märku hiljemalt 15. septembriks 2016 kirjaliku sooviavaldusega e-posti aadressile laurileht.post@gmail.com.

Sooviavaldus peab sisaldama järgmist infot:
1) tantsulooja / koreograafi nimi ja kontaktandmed,
2) tantsukollektiivi nimetus, kelle baasil tantsulooja planeerib sobiva muusikaloo leidmisel uue tantsu luua,
3) järgnev kinnitus: „Mina, [nimi], kinnitan, et ma kasutan mulle konkursil „Pärimuse päitsed II“ kättesaadavaks tehtavaid muusikalugusid ainult käesolevale konkursile uute tantsuseadete tegemise eesmärgil ning ei levita muusikalugusid kolmandatele isikutele enne Pärimuse päitsete konkursi lõppkontserti.“

Registreerunud tantsuloojatele saadame lingi konkursile laekunud 20 muusikaloo MP3-failidele. Muusikalugude esitajad ja autorid jäävad tantsuloojate jaoks anonüümseks kuni tantsuvideote esitamise tähtajani.

NB! Tantsuseadete konkursile võib esitada ka tantsuseadeid, mis ei ole loodud konkursile laekunud rahvamuusikatöötluste seast valitud lugudele, vaid mõnele muule uuele seni avaldamata muusikaseadele. Nii esitatud tantsuseade kui muusikaseade tuleb lõppkontserdil elavas esituses ette kanda. Eesmärgiks on ärgitada tantsuloojate ja muusikute tihedamat koostööd ühiseks loominguks.

Konkursil osalevate tantsude videoid ootame hiljemalt 3. oktoobriks 2016 kas
1) postiga või käsipostiga DVD/CD-plaadil aadressile: „Pärimuse päitsed II“, TÜ Rahvakunstiansambel, Kalevi 24, Tartu 51010 või
2) e-postiga viidet Youtube’is varjatud aadressil või mujal veebis olevale videofailile aadressile laurileht.post@gmail.com.

Konkursile saadetud videos sisalduv tantsuseade peab olema taasesitatav tantsurühma ettekandes projekti lõppkontserdil 12. novembril 2016 Põlva kultuurikeskuses. Lõppkontserdil kohtuvad laval konkursi parimad muusikalood muusikakollektiivide ja lugudele seatud parimad tantsud rahvatantsukollektiivide esituses. Ühe muusikaloo alusel võib esitamisele tulla ka mitu erinevat tantsuseadet.

Konkursi peaauhind parima tantsuseade autorile on 1000 eurot, mis selgub lõppkontserdil. Motiveerivad auhinnad on ette nähtud ka teistele kõrgetele kohtadele tulnud tantsude autoritele, samuti mitmed žürii poolt antavad eriauhinnad.

Põnevaid ideid ja sujuvaid samme!

Lisainfo:
Lauri Leht, TÜ Rahvakunstiansambli juhatuse liige, žürii tehniline sekretär, tel. 5035789, laurileht.post@gmail.com

Konkursi korraldab Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambel Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse toel.

 

Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambli korraldusel toimub

rahvamuusikatöötluste konkurss „Pärimuse päitsed II“

Head muusikud!

Kutsume Teid taas osalema rahvamuusikatöötluste konkursil, mille eesmärgiks on luua uusi ja uuenduslikke rahvamuusikatöötlusi, mis oleksid kõlapildilt kaasaegsed, kuid põhineksid pikaajalistel rahvamuusikatraditsioonidel ja mille järgi oleks hea tantsida.

Ootame nii pärimusel põhinevaid tantsulugusid kui ka autoriloomingut, nii instrumentaalmuusikat kui ka laule, kiiremaid ja aeglasemaid tantsuviise. Konkursile laekunud lugudest parimatele loovad eesti tantsuloojad uusloomingulised rahvatantsud, mis osalevad käesoleva projekti teises pooles toimuval uute tantsuseadete konkursil.

Kvaliteetselt salvestatud (stuudiosalvestus) .wav formaadis konkursilugusid ootame 14. aprilliks 2016 kas

  1. e-postiga viidet allalaadimiseks veebis olevale failile aadressile laurileht.post@gmail.com või
  2. postiga või käsipostiga CD-plaadil või mälupulgal aadressile: „Pärimuse päitsed“, TÜ Rahvakunstiansambel, Kalevi 24, Tartu 51010.

Konkursil osalevad lood ei tohi olla avaldatud (ilmunud helikandjal) enne konkursile esitamist. Konkursil osalemisega annab loo või seade autor õiguse kasutada lugu rahvatantsu saatemuusikana ja avaldada see konkursi lõppkontserdi salvestustes ilma täiendava otsese tasuta, kuid arvestades Eesti Autorite Ühingu reeglite ja tasumääradega. Autoril on õigus avaldada lugu või seade muudel helikandjatel peale konkursile esitamist.

Sel korral on muusikaseadete konkursile esitamiseks kaks varianti: a) üldises korras kõigile tantsuloojatele kättesaadavana või b) koostöös ainult ühe konkreetse tantsuloojaga.

Võimalus esitada muusikaseade konkursile ühiselt koos konkreetse tantsuloojaga tähendab, et antud muusikaseadele saab tantsuseade luua ainult konkreetne koreograaf ja seda muusikalugu ei avalikustata kõigile teistele tantsuseadete konkursil osalevatele tantsuloojatele. Muusikaseade osaleb konkursi muusikalugude hindamisel üksnes siis, kui fikseeritud tantsulooja sellele planeeritud tantsuseade ka tantsuseadete konkursile esitab. Nimetatud erikorra eesmärgiks on soodustada muusikute ja tantsuloojate omavahelist otsest koostööd ning suurendada tantsuloojate motivatsiooni konkursil osaleda, teades, et nö tellimuse korras loodud muusikapalale säilib tellija ainuõigus koreograafia loomiseks.

Kõik üldises korras konkursile esitatud lood tehakse ilma autorit ja esitajat mainimata tantsuseadete loomise eesmärgil kättesaadavaks järgnevale rahvatantsuseadete konkursile registreeruvatele tantsuloojatele. Kas ja mitu tantsuseadet konkreetsele muusikaloole tehakse, selgub 2016. a oktoobri alguseks.

Konkursile saadetud lugu peab olema salvestusega identselt taasesitatav elavas ettekandes projekti lõppkontserdil  12. novembril 2016 Põlva kultuurikeskuses. Lõppkontserdil kohtuvad laval konkursi parimad muusikalood muusikakollektiivide ja lugudele seatud parimad tantsud rahvatantsukollektiivide esituses.

Rahvamuusika töötlusi kuulab ja hindab 10-liikmeline žürii (5 muusikute ja 5 tantsijate esindajat) individuaalselt. Žürii liikmete antud punktid kogub kokku žürii tehniline sekretär ning lugude paremusjärjekord ja konkursi võitjad avalikustatakse 12. novembril 2016 toimuval projekti lõppkontserdil Põlva kultuurikeskuses koos tantsuseadete konkursi tulemustega.

Konkursi peaauhind parima loo autorile on 1000 eurot. Motiveerivad auhinnad on ette nähtud ka teistele kõrgetele kohtadele tulnud lugude autoritele, samuti mitmed žürii poolt antavad eriauhinnad.

Esimest korda toimus konkurss „Pärimuse päitsed“ 2012.-2013. aastal ning pälvis ERRSi rahvamuusika ja rahvatantsu valdkondade 2013. aasta sündmuse auhinna. Mooste folgikojas konkursi lõppkontserdil esitatud muusikalugude ja tantsuseadete videod on järelvaadatavad Youtube’is: https://www.youtube.com/channel/UCO90wHM4hQ_5o84NSEG0KeA

Lisainfo: Aveli Asber, TÜ RKA kunstiline juht, žürii esimees, tel 5210316, aveliasber@gmail.com

Lauri Leht, TÜ RKA juhatuse liige, žürii tehniline sekretär, tel. 5035789, laurileht.post@gmail.com

 

Konkurss toimub Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutuse toel.